TANGİERS TRAVEL KIRGISİSTAN VE TACİKİSTANLI ACENTELERİ AĞIRLADI

2016-04-26

Информация

Bodrum merkezli Tangiers Travel, Kırgısistan ve Tacikistan’dan Toplam 40 acente yetkilisini beş gün boyunca Bodrum Xanadu Islan Hotel ’de ağırladı.

Beş gün boyunca acenteleri Bodrum’da, özel bir tekne ile yarımadanın koylarını, ardından araçlarla Kırgızistan ve Tacikistan pazarında dikkat çekecek olan beş yıldızlı otelleri gezdirdiklerini söyleyen Tangiers Travel Yetkilisi Nazar Zeynalov, Bodrum’un tarihini, iklimini ve mavi yolculuğunu anlattıklarını belirtti. Biz Bodrum firmasıyız, bu tür etkinliği her sene yapıyoruz ama ilk defa Kırgızistan ve Tacikistanlıları getirdik. İki gün sonra da 25 kişilik Türkmenistanlı bir gurubumuz gelecek. Buradaki amacımız hem kendimizin hem de Bodrum’un kazanmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Biliyorsunuz bu sene turizm sıkıntılı, daha önceki senelerde İstanbul ve Antalya pazarı daha ön plandaydı. Antalya, Rus pazarında sıkıntı yaşayınca iç pazar ve şu andaki Kırgızistan, Tacikistan gibi pazarlara yöneldi, bizim amacımız da Bodrum’u bu pazarlara tanıtmak dedi.

Bu Pazarlardan Bir Geri Dönüşüm Sağlandı mı

Biz Tacikistan ve Kırgızistan pazarını ilk defa yapıyoruz, bizden önce de kimse yapmadı. Çalıştığımız diğer pazarlardan olumlu sonuçlar aldık. Bodrum’u güzel anlatabilirsek, inanıyorum ki bu yeni pazarlarda da önemli sonuçlar alacağız.

Peki Böyle Organizasyonları TÜRSAB ve Diğer Acentelerle, Ses Getirecek Şekilde Yapsaydınız Daha Olumlu Sonuçlar Almazmıydınız

Biz TÜRSAB üyesiyiz ve yaptığımız etkinlikleri onlarla paylaşıyoruz ve bu tür organizasyonları yapmakla yükümlüyüz. Diğer acentelere gelince şöyle söyleyebilirim muhakkak daha iyi olur, fakat biz bu tür etkinlikleri tek başımıza yapabilecek güçteyiz. Buradaki firmalarla ticari ilişkilerimiz olduğu için bu acentelerle böyle bir organizasyonu yapabiliyoruz.

Peki, Bu Sene Ne Bodrum’a Kadar Turist Bekliyorsunuz

Bu günkü gruptan bahsedersek, bu zamana kadar hep Antalya’ya gidiyorlardı. Bizde Antalya’ya giden turistin en azından yüzde yirmisini Bodruma çekmek istiyoruz. Bunu sayı olarak söylemem mümkün değil, çünkü önümüzde zor bir sezon var.

Türkiye’de Yaşanan Olaylar İçin Bir Şey Söylüyorlar mı

Bütün o ülkelerde biraz tereddüt var, bizler bunu hem acentelerden hem de orada yaşayan insanlardan duyuyoruz. Umarım Ülkemizdeki sıkıntılar bir an önce düzelir.

Peki Ülkemizde Sıkıntı Olmadığını Acenteler Anlatıyor mu?

Tabi ki onlar da bunun farkında, Bodrum’a özellikle getirmemizin de olumlu sonuçları olacak, bu acenteler ülkelerine gittiklerinde, müşterilerine çok rahat anlatacaklardır. Türkiye çok önemli bir pazar, yurt dışındaki her acente Türkiye ile besleniyor, turizm şirketlerinin önemli kar marjını Türkiye oluşturuyor.

Türkiye’yi Hangi Bölümde Görüyorlar, Yani Deniz Turizmi mi, Kültür Turizmi mi?

Bizim çalıştığımız pazar, genel olarak deniz turizmi ile ilgileniyor. Gelen turiste kültür turizmini burada anlatıyoruz, turist isterse o zaman kültür turizm turları düzenliyoruz.

Devletin Turizm Konusundaki Desteği Yeterli mi?

Devletin, özellikle charter sahibi olan firmalar bir desteği var ama bu sezonda chartera girmek zor, kaldı ki Bodrum’a geçen senelerde olan charterlar azaldı. Bir de bu sezonun organizasyonları bittiği için bu sene charter çok zor, her şey yolunda giderse önümüzdeki sene tabi ki düşünülür.

Geçen senelerde de Antalya’ya İstanbul aktarmalı geliyorlardı, bu sene de buraya İstanbul aktarmalı gelecekler.

Burayı Gördükten Sonra Düşünceleri Nasıl? Bodrum’u Pazarlama Konusunda Ne Düşünüyorlar?

Bodrum’u çok beğendiler hatta gelen gurubun içerisinde Tacikistan’ın bir televizyon kanalı da var. Grupla beraber çekim yaptı. Ülkelerine gittiklerinde, Bodrum’u bu kanal vasıtasıyla tanıtacaklar, bundan dolayı da Bodrum’u pazarlama konusunda çok umutlular.

Bodrum’u Bu Pazarlarda Bir Adım Daha Öne Çıkarmak

Tangiers Travel Marketing Müdürü Cavit Aslan yaptığı açıklamada, bizim Buradaki amacımız Bodrum’u bu pazarlarda bir adım daha öne çıkarmak ve her sene bu katılımı biraz daha arttırmak dedi.

Biz yaklaşık iki ay önce Tacikistan’da çok önemli bir workshop yaptık, yaklaşık buradan yirmi beşe yakın otelci arkadaşımızı orada ağırladık. Önümüzdeki senelerde böyle organizasyonları diğer pazarlarda da uygulayacağız.

Bodrum pazarı bizim için çok önemli bir Pazar. BDP pazarı olarak adlandırdığımız pazarlarda ki insanların ekonomik gücü belli. Şöyle örnek verecek olursam Antalya’da bir beş yıldızlı otelin konaklaması diyelim ki gecelik yirmi yedi dolarsa, Bodrum’daki fiyat elli dolar. İşte burada insanlar tereddüt içinde kalıyorlar, bu tereddüttü ortadan kaldırabilmek için bu ülkelerdeki acenteleri Bodrum’a getirdik. Bodrum’un farkını görüp anlasınlar ve oralarda bunu insanlara anlatsınlar. Ancak Bodrum’a geldikten sonra bu farkı anlayabilirler, çünkü Bodrum çok farklı, koyları, denizi, havası Antalya’da böyle güzel koy ve deniz pek yok, önemli olan bunu anlatabilmemizdi. Bunu da başardığımıza inanıyorum. 

Bodrum’u Bu Pazarlarda Daha İyi Tanıtmak için Neler Yapmamız Gerekiyor

Bizim devletimiz oraya charter uçak koyması gerekiyor, Turizm bakanlığımızın oradaki bakanlıklarla görüşüp reklam ve tanıtım yapması gerekiyor. Başka hiç bir şeye gerek yok. Bizler o pazarlarda ciddi oranda çalışmalar yapıyoruz. Bize devletimiz imkanları dahilinde charter için yol açmalarını istiyoruz. Biz o charterı Antalya’ya da Bodrum’a da kaldırırız.

Bizim Dubai’den pek bir eksiğimiz yok, fazlamız var. Tacikistan’dan Dubai’ye giden yolcuların sadece sabah kahvaltıları var. Orada bir pizzaya verdikleri para inanın otuz beş kırk dolar, Türkiye’de bu paralara beş yıldızlı otelde, her şey dahil konaklıyorlar. İlk başta söylediğim gibi devlet dışarıda faaliyet gösteren bizim gibi acentelere sahip çıkmalı, desteklemeli. Bizlere imkanlarımız dahilinde yardım ederlerse inanın çok şeyi başarabiliriz.

Konuştuğumuz Tacikistan ve Kırgızistanlı tur acentelerin ortak fikirleri, Bodrum’un havası, denizi, koyları ve otelleriyle çok güzel bir yer olduğu ve buraya gelip gördükleri için çok mutlu oldukları yönünde oldu.

Bodrum’u Nasıl Buldunuz? Tacikistan’a Döndüğünüzde Bodrum’u Nasıl Anlatacaksınız

Tacikistan Voyage Tur’dan Rüstem Mirzoev; Bodrum havası, koyları ve otelleri olarak İstanbul’dan, Antalya’dan çok farklı. Biz önceden Bodrum’u görmemiştik, ben Türkiye’de eğitim görmeme rağmen hiç Ege tarafına gelmemiştim. İlk defa Bodrum’a geliyoruz. Şimdi buraya geldik ve burayı tanıdık ülkemize gittiğimiz zaman Bodrum’u çok iyi olarak anlatabiliriz.

İklim Olarak Bodrum’u Havasını Nasıl Buldunuz

Tacikistan Vastok Travel Tur Daler İbrahimov; Antalya ve İstanbul’a göre iklimi çok güzel, fazla nem yok. Bizim ülkemizin iklimine de çok yakın.

Tacikistan’dan Daha Önce Türkiye’ye Ne Kadar Turist Geliyordu?

Yılda bir milyon civarında insan geldiğini biliyoruz. Tabi bunun yanında ticari olarak geleni de var, ama Antalya’ya geçtiğimiz dönemlerde yirmi bin turist geldiğini biliyoruz.

Tacikistanlıların Bodrum’a gelebilmesi İçin Bodrum’un Ne Yapması Lazım?

Tacikistan Trel Tur Migina Ruzieva; Bodrum iklim ve deniz olarak çok güzel ama Antalya’ya göre fiyatlar biraz daha yüksek. Fiyat konusunda daha uygun bir çalışma olursa bizler de Bodrum için daha fazla satış gerçekleştirebiliriz.

Peki Bodrum Pazarından Bu sezon İçin Ümitlimisiniz

Kırgızistan Glowtour Nargiza Yuttubaeva; Müşterilerimizin çoğu Antalya’ya geldikleri için onlar da artık başka yerleri istiyorlar. Burayı gelip gördükten sonra kesinlikle Bodrum için ümitliyiz.

 

Google+